www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Piza
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
prase
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 24 Jul 2006
Poruke: 575
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 13, 2006 11:45 pm    Naslov poruke: Piza Na vrh strane Na dno strane

Ukoliko ste imali prilike da vidite tu cudesnu gradjevinu na Trgu cuda napisite vase utiske, slike ili ukoliko znate nesto o Pizi ili samom tornju, pisite. Laughing

Krivi toranj u Pizi, zvonik pizanske katedrale smeštene u delu grada Campo de Miracoli.
Temelje tornja postavio je čuveni arhitekta Bonanno Pisano 1173. godine i na njemu radio do 1185. kada je iznenada nestao, ostavljajući građevinu sa samo tri i po sprata visine. Da li je Bonanno zaustavio radove zbog toga što je shvatio da se Toranj naginje ili je možda umro, ne postoje tačni podaci. Tako je Toranj, napola završen, stajao punih 90 godina sve dotle dok drugi arhitekta, Guljeljmo de Instrik, nije odlučio se oproba na ovom projektu. Godine 1250. čak nekoliko arhitekata je pokušalo da ga ispravi, ali je on i dalje tonuo. Izgradnja je dovršena 1360. godine. Visina Tornja iznosi 55 metara, dok se njegova težina procenjuje na 14.453 tona. Toranj ima 296 stepenica.
Do 1990. godine, toranj se toliko nakrivio da su zvanicnici morali da ga zatvore za posetioce i pokrenu sanacione radove. Inzinjeri su uspeli da smanje nagib za 44 centimetra, vrativsi toranj u polozaj koji je imao 1838. godine. Krivi toranj u Pizi ponovo je otvoren za posetioce u decembru 2001. godine.
Kada su inzinjeri zapoceli poduhvat, prvo su zbog obezbedjenja opasali kolosa jakim celicnim uzadima. Toranj se i dalje naginjao i jedini nacin da se on ucvrsti i u takvom polozaju ostane i sledeći milenijum, bio je da se temelji iznova naprave. Strucnjaci su veoma oprezno kopali ispod tornja vadeci velike kolicine zemlje. Zatim je toranj ispravljen uz pomoc nekoliko tona teskih tegova.
Svetski strucnjaci su zaustavili krivljenje toranja u Pizi kako izjavljuju za narednih 250- 300 godina, a zato vreme ce da naprave modernu poslovnu zgradu, prema projektu arhitekte Dante Oskara Beninija, na oko pet kilometara jugoistocno od tornja, koja ce simulirati nagib gradjevine svetlosnim efektima. Dve gradjevine nalazice se jedna naspram druge, tako da ce istorijski toranj i onaj iz buducnosti biti virtuelno ujedinjeni.


 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 14, 2006 12:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Naravno jedno od "cuda" koje treba vidjeti (iz zahebancije za to se kaze da je pravo lice talijanskog inzenjeringa). Mada Pisa - gradic - ima i jos toga za pokazati osim tog svog najpopularnijeg dijela...
Dobra nadopuna obaveznoj posjeti Firenzi.

Ono sto je lose u Pisi lose je i u drugim talijanskim gradovima - arogantna i losa usluga, puno prevaranata, dzeparosa, svakojakih preprodavaca svega i svacega, pa cak i dio oko samog krivog tornja izgleda vise kao "buvljak". Na sramotu... Sad

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
patis
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 31 Maj 2006
Poruke: 133

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 02, 2006 7:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mnogo je lep grad isto kao i puno gradova u italij
 
DJOLENZI
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 10 Mar 2006
Poruke: 308
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 02, 2006 10:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

E ima jedna srednja skola tu kod krivog tornja,ja sa dva ortaka usao na sred casa i trazio sundjer na cistom srpskom Smile

_________________
Kad ja tamo, kad ono medjutim Smile
 
ana111
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 06 Dec 2005
Poruke: 496

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 03, 2006 2:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ceo taj kompleks od tri gradjevine je fantastican..Secam se moje posete Pizi-glavna je fora bila javljati se roditeljima i prijateljima sa telefonske govornice udaljene svega par metara od Tornja Smile Stvarno fantasticna gradjevina,a poseban osecaj je popeti se gore onim uzanim stepenicama..
 
nenaantena
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 41

Datum registracije: 12 Dec 2005
Poruke: 2649
Mesto: tamo gde zivot traje ..............

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 08, 2006 11:57 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bas bi volela da oddem da vidim krivi toranj uzivo, inace sam ljubitelj putovanja pa bi zelela mnogo toga da posetim
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 08, 2006 12:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

meni to mnogo bolje izgleda na slici nego uzivo...

nismo ulazili unutra, mozda bih tad imala bolji utisak


jeste lepo ali...mozda sam vise ocekivala

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 20, 2007 12:06 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bila sam pre dvije godine i provela se, što ja znam. Lijepo za vidjeti i naravno nevjerovatno je građevina, svakako je treba posjetiti zbog njene istorije i svega ali kao što netko ovdje reče, mislim aureliano, sve podseća na buvljak, sam toranj gubi na nekoj svojoj šarmantnosti ( do čega je dovela na primer ova slika dolje) Od tolikih turista i popularnosti, sad izgleda samo kao svaki drugi objekat.
No, dobro, ipak je čudo koje treba posjetiti!


 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Piza Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon