www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

raskol hriscanske crkve
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~
::  
Autor Poruka
plass_chamoice
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 41

Datum registracije: 23 Okt 2006
Poruke: 259

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 05, 2006 6:59 pm    Naslov poruke: raskol hriscanske crkve Na vrh strane Na dno strane

hteo bih da porazgovaram sa vama o ovoj temi jer mislim da je prilicno interesantna. svestan sam da je tema malo skakljiva pa bih molio da mi kazete svoje misljenje o tome uz svo postovanje suprotnih misljenja.


_________________
Treba samo sto vise piti i pusiti
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 05, 2006 7:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tema premeštena iz Književnosti Wink

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Reponja
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 13 Avg 2005
Poruke: 335
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 07, 2006 7:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo kako se to desilo:

Raskol izmedju pravoslavlja i katolicanstva
Ovaj veliki raskol nije bio kao ranije hristoloske krize. U njemu nisu postojali samo verski razlozi, niti samo verki i politicki (kao u ikonoklazmu), vec i civilizacijski. Katolicka crkva je postala simbol germanskog varvarskog zapada, dok je pravoslavna crkva postala simbol vizantijskog istoka, te se zato danas staro-hriscanske jeresi smatraju za pravoslavne, tj. varijante pravoslavlja. Katolici kao razlog raskida postavljaju vizantijski cezaropapizam, medjutim, razlozi su mnogo slozeniji i drugaciji.
Koreni velikog raskola vuku jos u doba ikonoklazma. Sredinom VIII veka Langobardi su ugrozavali Rim. Papa je strahovao "da ne postane langobardski biskup". 751. pada Ravena, glavna vizantijska baza u Italiji. Papa Stefan II 754. prelazi Alpe trazeci pomoc od franackog kralja Pipina, odbijajuci da trazi pomoc od jeretickog cara Konstantina V. Konstantin je, takodje prosirio jurisdikciju Carigradske patrijarsije na Ilirik. Ova situacija se zaostrava prilikom obnove zapadnog carstva pod Karlom Velikim 800. godine. Inicijativa za krunisanje Karla je potekla od samog pape Lava III. Tako je papa stvorivsi novo carstvo na zapadu, omalovazio Vizantijsko, jer po starom shvatanju, mora da postoji samo jedno univerzalno carstvo (Vizantijsko) i jedna univerzalna crkva (Rimska). Zato su Vizantija protestovala. Ipak, slabi car Mihailo I Rangabe (811-813) je 812. u Ahenu, preko svojih izaslanika, pozdravio Karla kao vasilevsa. Kasniji vizantijski carevi su osporavali ahenski ugovor, pravdajuci se slaboscu Mihaila I. U doba patrijarha Fotija polako se javljaju i dogmatske suprotnosti: rimska crkva smatra da Sveti Duh proizilazi iz Oca i Sina, dok stara dogma iz Nikejskog sabora insistira na jednakosti Svete Trojice.
Vrhunac svega predstavlja konacni raskid iz 1054. Na stolici svetog Petra je sedeo Lav IX, zestoki pobornik klinijevskog pokreta. Carigradskom patrijarsijom rukovodio je kontroverzni Mihailo Kerularije. On je u svojoj mladosti ucestvovao u zaveri protiv Mihaila IV Paflagonca, te je morao da se zamonasi. Na papu Lava IX je uticao ekstremno anti-vizantijski raspolozeni kardinal Humbert. U rasprama su uz Carigrad stale i ostale pravoslavne crkve: Antiohija, Jerusalim, Ohrid, kao i Bugari. Car Konstantin IX Monomah je naginjao na rimsku stranu. Koristeci to, papski legati su 16. jula 1054. na oltar Svete Sofije stavili bulu koja baca prokletstvo na Mihaila Kerularija i njegove pristalice. Na to je Kerularije sazvao sabor koji je bacio anatemu na rimsku crkvu. U pocetku se to nije cinilo toliko vaznim, jer to nije bio prvi takav sukob Carigrada i Rima. Ipak, ispostavilo se da je taj raskid potrajao do danas.
Za ovu krizu se upotrebljava rec raskol, jer se ne moze tacno odrediti ko je naslednik starog poretka: jedna rimska crkva ili jedno vizantijsko (rimsko) carstvo. Ipak, polazeci od dogme, vidi se da je pravoslavlje ostalo verno starim tradicijama. Zato su oni i ostali pravoslavni, ili "ortodoksi".

_________________
Milo moje, mimo tvoje volje
sve nas ceka pet asova ka dolje!
 
plass_chamoice
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 41

Datum registracije: 23 Okt 2006
Poruke: 259

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 08, 2006 2:44 am    Naslov poruke: lepo Na vrh strane Na dno strane

ipak bih hteo cuti tvoje licno misljenje. ovo mi izgleda kao copy-paste. zmaju kazi sta ti licno mislis.

_________________
Treba samo sto vise piti i pusiti
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 08, 2006 11:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

treba da malo razdeliš to pitanje, šta mislimo o tome?

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Reponja
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 13 Avg 2005
Poruke: 335
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 08, 2006 8:43 pm    Naslov poruke: Re: lepo Na vrh strane Na dno strane

plass_chamoice je napisao/la sledeće:
ipak bih hteo cuti tvoje licno misljenje. ovo mi izgleda kao copy-paste. zmaju kazi sta ti licno mislis.


Zaboravih da napisem da je moj izvor za tekst bio iz "Isotrije Vizantije" Georgija Ostrogorskog, odakle sam prepricao delove vazne za temu. Namerno sam prrvo stavio objektivan tekst svetski priznatog vizantologa, da posle ne bi bilo proizvoljnih misljenja i zabuna.
A moj zakljucak je poslednji pasus, te on predstavlja i moje misljenje po tom pitanju. Wink

_________________
Milo moje, mimo tvoje volje
sve nas ceka pet asova ka dolje!
 
plass_chamoice
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 41

Datum registracije: 23 Okt 2006
Poruke: 259

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 08, 2006 9:28 pm    Naslov poruke: ok Na vrh strane Na dno strane

a kako bi se moglo razdeliti pitanje?
sta je dovelo do raskola?
koje su promene uvedene?
ko se odcepio?
kalendar?
ko je u pravu? itd...

_________________
Treba samo sto vise piti i pusiti
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 09, 2006 3:25 pm    Naslov poruke: Re: ok Na vrh strane Na dno strane

plass_chamoice je napisao/la sledeće:
a kako bi se moglo razdeliti pitanje?
sta je dovelo do raskola?
koje su promene uvedene?
ko se odcepio?
kalendar?
ko je u pravu? itd...


e to je pitanje o kojem bi se dalo razpravljati, ali se bojim da tu nema zaključka, naravno jedni bi tvrdili da su oni u pravu i obrnuto. Meni se čini da su i jedni i drugi u pravu. Zašto, kako?
Pa lepo, razumemo se svi, svi znamo kad je kome koji praznik, svi mi veerujemo/te u istog boga, čitamo isu bibliju, razlike su tako minimalne, i po mome nebitne

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 09, 2006 4:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pravoslavna crkva je šizmatička, za razliku od nekih koje su heretičke.
Do odvajanja je došlo , jer se sa pravom smatralo da se ne treba bezuslovno pokoravati vrhovnom svešteniku papi. To se desilo kada su neki od ranijih papa bili toliko ogrezli u korupciji , nepotizmu i ostalom.
Dakle, šizmatici su oni koji se odbijaju pokoravati papi, a heretici oni kojise ogradjuju od nekih glavnih verskih doktrina i učenja.
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 09, 2006 4:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

držte lopova je napisao/la sledeće:
Pravoslavna crkva je šizmatička, za razliku od nekih koje su heretičke.
Do odvajanja je došlo , jer se sa pravom smatralo da se ne treba bezuslovno pokoravati vrhovnom svešteniku papi. To se desilo kada su neki od ranijih papa bili toliko ogrezli u korupciji , nepotizmu i ostalom.
Dakle, šizmatici su oni koji se odbijaju pokoravati papi, a heretici oni kojise ogradjuju od nekih glavnih verskih doktrina i učenja.


=D>
Bravo, predobro receno.

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Reponja
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 13 Avg 2005
Poruke: 335
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 09, 2006 6:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

držte lopova je napisao/la sledeće:
Pravoslavna crkva je šizmatička, za razliku od nekih koje su heretičke.
Do odvajanja je došlo , jer se sa pravom smatralo da se ne treba bezuslovno pokoravati vrhovnom svešteniku papi. To se desilo kada su neki od ranijih papa bili toliko ogrezli u korupciji , nepotizmu i ostalom.
Dakle, šizmatici su oni koji se odbijaju pokoravati papi, a heretici oni kojise ogradjuju od nekih glavnih verskih doktrina i učenja.


U tom slucaju katolici su jeretici jer se ne pokoravaju dogmama donetim na Vaseljenskim saborima. A sabori, pogotovo Vaseljenski su uvek bili iznad pape.

Sto se kalendara tice, to pitanje se kasnije javilo, tek 1585 (ako se ne varam), kad je papa Grgur X od 5. oktobra napravio 15. oktobar.

_________________
Milo moje, mimo tvoje volje
sve nas ceka pet asova ka dolje!
 
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 09, 2006 9:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@Reponja
Ima istine u tome što si napisao. Naša crkva propagira tezu: oprostiti, ali ne zaboraviti.
I mi smo oprostili, ali nikad nećemo zaboraviti šta je uradio Vatikan u periodu od 1940-1948.
To je glavni razlog zažto su i dan-danas zategnuti odnosi izmedju nas i njih.
Umesto da se javno odreknu onih koji nemaju ni "h" od hrišćanstva, oni su im pomagali da pobegnu u inostranstvo i umaknu ruci pravde.

Operacija Pacovki kanali je najveća mrlja vatikana u 20. veku.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> raskol hriscanske crkve Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon